Connect with us

High School Football

OHSAA Announces the Second Round of High School Football Playoffs

Home team listed first. Pairings include seed and record.

All kickoffs at 7:00 PM unless otherwise noted.

Division I – Games at 7 p.m. unless other noted, Friday, Nov. 15

Region 1

1 Mentor (11-0) vs. 4 Canton McKinley (9-2) at Twinsburg Tiger Stadium

2 Lakewood St. Edward (10-1) vs. 3 Euclid (9-2) at Brunswick Auto Mart Stadium 7:30 p.m.

Region 2

1 Springfield (10-1) vs. 4 Dublin Jerome (9-2) at Marysville Impact Stadium

2 Toledo Whitmer (10-1) vs. 3 Dublin Coffman (9-2) at Findlay Donnell Stadium

Region 3

1 Powell Olentangy Liberty (10-1) vs. 4 Groveport-Madison (9-2) at Gahanna Lincoln Wilbur C. Strait Field

2 Pickerington Central (10-1) vs. 3 Lewis Center Olentangy Orange (10-1) at Upper Arlington Marv Morehead Stadium

Region 4

1 Cincinnati St. Xavier (9-2) vs. 4 Cincinnati Elder (9-2) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

2 Fairfield (10-1) vs. 3 Cincinnati Colerain (10-1) at Cincinnati Princeton Mancuso Viking Stadium

Division II – Games at 7 p.m. Friday, Nov. 15

Region 5

1 Massillon Washington (11-0) vs. 4 Massillon Perry (9-2) at Uniontown Lake Blue Streak Stadium

2 Mayfield (11-0) vs. 3 Akron Archbishop Hoban (10-1) at Macedonia Nordonia Boliantz Stadium

Region 6

1 Avon (11-0) vs. 4 Cleveland Benedictine (10-1) at Parma Byers Field at Robert M. Boulton Stadium

2 Avon Lake (10-1) vs. 3 Wadsworth (9-2) at Strongsville Pat Catans Stadium

Region 7

1 Toledo Central Catholic (11-0) vs. 4 Toledo St. John’s (8-3) at Oregon Clay Memorial Stadium

2 Whitehouse Anthony Wayne (11-0) vs. 6 Lewis Center Olentangy (6-5) at Tiffin Columbian Frost-Kalnow Stadium

Region 8

1 Cincinnati LaSalle (9-2) vs. 5 Columbus Walnut Ridge (11-0) at Bellbrook Miami Valley South Stadium

7 Columbus St. Francis DeSales (9-2) vs. 3 Harrison (10-1) at Miami Trace Tony’s Welding and Fabrication Stadium

Division III – Games at 7 p.m. Friday, Nov. 15

Region 9

1 New Philadelphia (10-1) vs. 4 Aurora (11-0) at Canton South Brechbuhler Stadium

2 Streetsboro (11-0) vs. 6 Chardon (9-2) at Solon Stewart Field

Region 10

1 Norwalk (9-2) vs. 5 Sandusky (8-3) at Bellevue First National Bank Field

2 Mansfield Senior (10-1) vs. 6 Parma Heights Holy Name (9-2) at Wooster Follis Field

Region 11

1 Columbus Bishop Hartley (10-1) vs. 4 Granville (10-1) at Pataskala Watkins Memorial Ascena Field

2 Plain City Jonathan Alder (11-0) vs. 3 Jackson (11-0) at Ashville Teays Valley Viking Stadium

Region 12

8 Kettering Archbishop Alter (7-4) vs. 4 Hamilton Badin (8-3) at Monroe Hornet Stadium

7 Trotwood-Madison (8-3) vs. 6 St. Marys Memorial (9-2) at Sidney Memorial Stadium

Division IV – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 16
Region 13

1 Perry (11-0) vs. 4 Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy (8-3) at Maple Heights Stadium

2 Poland Seminary (9-2) vs. 3 Wintersville Indian Creek (10-1) at Salem Reilly Stadium

Region 14

8 Clyde (7-4) vs. 4 Shelby (8-3) at Tiffin Columbian Frost-Kalnow Stadium

2 Wauseon (9-2) vs. 6 Ottawa-Glandorf (8-3) at Defiance Fred Brown Athletic Complex

Region 15

1 Newark Licking Valley (11-0) vs. 4 New Concord John Glenn (9-2) at Zanesville Sulsberger Stadium

7 Carroll Bloom-Carroll (9-2) vs. 3 Waverly (9-2) at Chillicothe Herrnstein Field

Region 16

1 Cincinnati Wyoming (11-0) vs. 5 Cincinnati Indian Hill (9-2) at Cincinnati Princeton Mancuso Viking Stadium

7 Germantown Valley View (9-2) vs. 6 St. Bernard Roger Bacon (10-1) at West Chester Lakota West Firebird Stadium

Division V – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 16

Region 17

1 Kirtland (11-0) vs. 4 Canfield South Range (8-3) at Niles McKinley Bo Rein Stadium

2 Akron Manchester (8-3) vs. 6 Sugarcreek Garaway (9-2) at Louisville Leopard Stadium

Region 18

1 Oak Harbor (11-0) vs. 4 Pemberville Eastwood (11-0) at Milbury Lake Community Stadium

2 Orrville (10-1) vs. 3 Marion Pleasant (9-2) at Mansfield Senior Arlin Field

Region 19

1 Ironton (10-1) vs. 4 Amanda-Clearcreek (9-2) at Jackson Alumni Stadium

2 West Lafayette Ridgewood (11-0) vs. 3 Wheelersburg (8-3) at Lancaster Fulton Field

Region 20

1 Cincinnati Taft (10-1) vs. 4 West Liberty-Salem (10-1) at Miamisburg Holland Field

2 West Jefferson (10-1) vs. 3 Springfield Shawnee (9-2) at London Bowlus Field

Division VI – Games at 7 p.m. Friday, Nov. 15
Region 21

1 New Middletown Springfield (11-0) vs. 4 Glouster Trimble (11-0) at St. Clairsville Red Devil Stadium

2 Mogadore (10-1) vs. 3 Beverly Fort Frye (11-0) at Byesville Meadowbrook Eugene Capers Field

Region 22

8 Carey (6-5) vs. 5 Jeromesville Hillsdale (8-3) at Willard Football Stadium

2 Attica Seneca East (10-1) vs. 3 Howard East Knox (11-0) at Marion Harding Ohio Health Field at Harding Stadium

Region 23

8 Sherwood Fairview (10-1) vs. 5 Anna (10-1) at Wapakoneta Harmon Field

2 Liberty Center (10-1) vs. 3 Archbold (10-1) at Napoleon Charles Buckenmeyer Stadium – Morley’s Field

Region 24

1 Chillicothe Southeastern (11-0) vs. 4 Covington (9-2) at Xenia Doug Adams Stadium

7 Grandview Heights (7-4) vs. 6 Mechanicsburg (9-2) at Hilliard Darby Stadium

Division VII – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 16

Region 25

1 Cuyahoga Heights (9-1) vs. 5 Warren John F. Kennedy (8-3) at Ravenna Portage Community Bank Stadium Harry Gilchrist Field

2 Lucas (9-2) vs. 6 Louisville St. Thomas Aquinas (7-3) at Canal Fulton Northwest Don Schalmo Field at Dr. Martin Smilek Stadium

Region 26

1 Leipsic (10-1) vs. 5 Edgerton (9-2) at Napoleon Charles Buckenmeyer Stadium – Morley’s Field

2 Norwalk St. Paul (9-2) vs. 3 Hamler Patrick Henry (8-3) at Fremont Ross Don Paul Stadium

Region 27

1 Canal Winchester Harvest Prep. (10-1) vs. 4 Waterford (9-2) at Thornville Sheridan Paul Culver Jr. Stadium

2 Newark Catholic (8-3) vs. 3 Shadyside (8-3) at Byesville Meadowbrook Eugene Capers Field

Region 28

8 New Bremen (8-3) vs. 5 Lima Perry (8-3) at Piqua Alexander Stadium

2 Maria Stein Marion Local (9-2) vs. 3 Fort Loramie (10-1) at St. Mary’s Memorial Roughrider Athletic Complex

Matt Loede has been a part of the Cleveland Sports Media for over 21 years, with experience covering Major League Baseball, National Basketball Association, the National Football League and even high school and college events. He has been a part of the Cleveland Indians coverage since the opening of Jacobs/Progressive Field in 1994, and spent two and a half years covering the team for 92.3 The Fan, and covers them daily for Associated Press Radio. You can follow Matt on Twitter HERE.

1 Comment

1 Comment

  1. Rachel

    November 11, 2019 at 9:10 am

    Good morning,
    I was trying too find the post for week Player of week 9 results can’t find it Thanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

Facebook

Show Your Team Spirit

Cleveland Browns Jerseys

Archives

Categories

Meta

More in High School Football