Connect with us

Boys Basketball State Tournament

NEO Sports Insiders Staff Predicts Boys Basketball District Semifinals

Boys basketball district semifinals kicked off Monday night with a barn-burner between VASJ and Beachwood.

More games tip off Tuesday and the rest of the week will be action-packed with hardwood showdowns in every corner of the state.

Here are staff predictions for all the games involving Northeast Ohio schools from five of our high school basketball writers: Don DiFrancesco, Matt Medley, Ashley Bastock, Terone Burkes, and Alex Toma.

All picks were submitted before Monday’s VASJ-Beachwood game.

Division I

Strongsville District

(1) St. Ignatius vs (3) Brecksville

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

(2) St. Edward vs (8) Normandy

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

Canton District

(1) Massillon Jackson vs (4) Copley

Don D, Matt M, Ashley, Terone

Alex

(2) North Canton Hoover vs. (5) Massillon Washington

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

Copley District

(1) Hoban vs (3) Brunswick

Don D, Matt M, Terone, Alex

Ashley

(2) Medina vs (4) Stow-Monroe Falls

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

Elyria District

(2) Elyria vs (3) Olmsted Falls

Don D, Matt M, Ashley, Alex

Terone

(1) Lorain vs (4) Avon

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

Euclid District

(1) Solon vs (3) Cleveland Heights

Terone, Alex

Don D, Matt M, Ashley

(2) Mentor vs (6) Glenville

Don D, Matt M, Ashley, Terone

Alex

Solon District

(1) Garfield Heights vs (4) Kenston

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

(2) Maple Heights vs (3) Shaker Heights

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

Division II

Stow District

(1) Benedictine vs (9) Revere

Don D, Matt M, Ashley, Alex

Terone

(2) Woodridge vs (3) Cleveland Central Catholic

Ashley

Don D, Matt M, Terone, Alex

Ashtabula District

(1) Lake Catholic vs (4) Hawken

 

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

(2) Edgewood vs (3) Jefferson Area

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

Canton District

(1) St. Vincent-St. Mary vs (3) Alliance

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

(2) Buchtel vs (5) Kenmore

Don D, Matt M, Alex

Ashley, Terone

North Ridgeville District

(1) Holy Name vs (5) Padua

Don D, Matt M, Ashley, Terone

Alex

(2) Bay vs (3) Buckeye

Don D, Matt M, Terone, Alex

Ashley

Division III

Garfield Heights District

(1) Villa Angela-St. Joseph vs (4) Beachwood

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

(3) Gilmour Academy vs (7) Warrensville Heights

Don D, Matt M, Ashley, Terone, Alex

We’ll update our records on Friday and give our predictions for the District Finals! Tweet us @NEOSportsInside if you disagree with our picks!

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

Facebook

Show Your Team Spirit

Cleveland Browns Jerseys

Archives

Categories

Meta

More in Boys Basketball State Tournament