Connect with us

High School

Division VI and VII Football All-Ohio Teams Announced

All-Ohio

COLUMBUS, Ohio – The Division VI and VII football All-Ohio teams were announced Monday by the Ohio Prep Sportswriters Association.

On Tuesday, the Division IV and V All-Ohio teams will be announced, followed by the Division II and III teams on Wednesday. The Division I All-Ohio team will be announced Thursday.

More about the Ohio Prep Sportswriters Association can be found at: https://www.ohsaa.org/news/OPSWA. The OPSWA was created in 1972 to support, promote and recognize coverage of high school sports across Ohio and is endorsed by the Ohio High School Athletic Association.

2022 Division VI All-Ohio Football Teams

 

Offensive Players of the Year: Chase Hall, Coal Grove; Marco Cirigliano, Columbia Station Columbia

Defensive Players of the Year: Darren Meier, Maria Stein Marion Local; Philip LaVerde, Kirtland

Coaches of the Year: Jason Ward, Columbia Station Columbia; Mike Reid, Mount Gilead

First Team Offense

QB: Jacob Hershberger, Harrod Allen East, 5-11, 165, sr.; Blake Foos, Attica Seneca East, 6-1, 190, Jr.; Nate Nemeth, Berne Union, 6-0, 185, sr.; Matthew Bland, Mount Gilead, 6-1, 175, sr.; Braden Keating, New Madison Tri-Village, 5-10, 160, jr.; Jack Talkington, Canton Central Catholic, 6-3, 220, sr.

RB: Marco Cirigliano, Columbia Station Columbia, 5-10, 180, jr.; Adison Reymer, Ashland Crestview, 5-11, 175, sr.; Chase Hall, Coal Grove, 6-2, 215, sr.; Owen Brown, Beverly Fort Frye, 6-2, 205, sr.; Drew Lause, Maria Stein Marion Local, 6-0, 180, soph.Cody Coontz, Rootstown, 5-10, 190, sr.

WR/TE: Landon Johnson, Hamler Patrick Henry, 5-9, 160, jr.; Trevor Vogt, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 180, jr.; Ray Ray Pettigrew, Bellaire, 5-11, 165, sr.; Brenden Portman, Sarahsville Shenandoah, 5-9, 163, jr.; Grant Knight, Hanoverton United, 6-1, 160, sr.

OL: George Prusock, Kirtland, 6-1, 240, sr.; Mason Ringler, Ashland Crestview, 6-2, 225, sr.; Mason Rose, Maria Stein Marion Local, 5-10, 245, sr.; Anthony Fatica, Columbia Station Columbia, 6-6, 295, sr.; Joe Pekar, Kirtland, 6-0, 200, sr.; Quentin Lehman, Dalton, 6-3, 260, sr.; Tony Karp, Rootstown, 6-2, 280, jr.; Trevor Davis, Mogadore, 6-2, 235, sr.

K: Luke Courtney, Hanoverton United, 6-0, 160, jr.

First Team Defense

DL: Daven Patel, Kirtland, 5-10, 190, sr.; Owen Barker, Ashland Crestview, 6-3, 205, sr.; Jake Topp, Maria Stein Marion Local, 6-0, 200, sr.; Caleb Riggs, Beverly Fort Frye, 6-4, 215, sr.; Judah Reid, Mount Gilead, 6-2, 260, sr.; Jared Lyons, Versailles, 6-0, 215, sr.; Seth Cook, New Madison Tri-Village, 6-2, 180, sr.; Mason Williams, Mogadore, 6-4, 245, sr.

LB: Philip LaVerde, Kirtland, 5-10, 180, sr.; Darren Meier, Maria Stein Marion Local, 5-10, 195, sr.; Tadd Koch, Columbus Grove, 6-3, 240, sr.; Landen Kemerley, Carey, 6-0, 210, sr.; Leighton Loge, Nelsonville-York, 6-2, 185, sr.; Zaiden Huck, Beverly Fort Frye, 5-11, 190, sr.; Brayden Koeller, West Alexandria Twin Valley South, 5-10, 170, jr.; Roclen Bettura, Columbiana Crestview, 5-9, 180, sr.

DB: Tommy Gogolin, Kirtland, 5-8, 175, sr.; Tate Hess, Maria Stein Marion Local, 6-2, 165, sr.; Braxton Brown, Beverly Fort Frye, 6-0, 164, sr.; Caden Cunningham, Ashland Crestview, 6-1, 175, sr.; Will Sayle, Kirtland, 5-11, 170, jr.; Tyler Mrakuzic, Sullivan Black River, 5-9, 150, sr.

P: Emilio Duran, Toledo Ottawa Hills, 6-0, 190, sr.

Second Team Offense

QB: Makhi Williams, Nelsonville-York, 6-1, 170, jr.; Cavan Cooper, Paint Valley, 6-1, 210, sr.; Braxton Barnett, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 165, fr.; JJ Miller, Williamsburg, 5-11, 165, jr.; Ethan Siders, West Salem Northwestern, 6-1, 190, sr.; Donovan Pawlowski, Brookfield, 6-0, 190, sr.

RB: Josh Soltis, Middlefield Cardinal, 5-9, 180, sr.; Jake Boggs, Castalia Margaretta, 6-1, 220, sr.; Bunk Millender, Newcomerstown, 5-8, 150, soph.; Ethan Albert, Worthington Christian, 5-9, 180, sr.; Joel Gehret, Versailles, 5-10, 190, jr.; Grayson Siders, Dalton, 5-11, 185, jr.

WR/TE: Gino Blasini, Kirtland, 6-2, 195, jr.; Adam Knack, Kirtland, 6-2, 230, sr.; Beau Wolf, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-11, 165, sr.; Gibby Wilson, Worthington Christian, 6-3, 175, sr.; Alex Ervin, Williamsburg, 6-4, 235, jr.; Michael Osborne, Versailles, 5-11, 170, jr.; Carson Free, Paint Valley, 6-3, 170, soph.

OL: Nick Novak, Cuyahoga Heights, 6-2, 270, jr.; Dylan Gibson, Castalia Margaretta, 6-1, 267, jr.; Parker Ketterman, North Robinson Colonel Crawford, 6-2, 215, sr.; Brennan Davis, Harrod Allen East, 6-4, 300, sr.; Braylon Kinder, Bellaire, 6-0, 230, sr.; Dillan Plush, New Madison Tri-Village, 6-1, 220, sr.; Lucas Stammen, Versailles, 5-10, 185, sr.;

K: Graham Sorg, Cincinnati Country Day, 5-11, 170, sr.

Second Team Defense

DL: Max Soltis, Middlefield Cardinal, 6-2, 190, soph.; Gavin Tollett, Columbia Station Columbia, 6-2, 185, jr.; Joel Rataiczak, Sarahsville Shenandoah, 6-4, 220, sr.; Ian Gecse, Grandview, 6-4, 235, sr.; Austin Sellers, Dayton Christian, 6-1, 175, jr.;

LB: Ethan Hostetler, West Jefferson, 6-1, 180, sr.; Vince Berardi, Columbia Station Columbia, 6-3, 180, sr.; AJ Schafer, Columbus Grove, 6-1, 225, sr.; Jacob Rayburn, Arcanum, 5-9, 170, sr.; Austin Rismiller, New Madison Tri-Village, 6-3, 210, sr.; Grant Johnson, Dalton, 5-10, 190, sr.; Alex Anderson, Canton Central Catholic, 5-10, 170, sr.

DB: Jacob Sanders, Columbia Station Columbia, 5-7, 150, jr.; Sam McCaffery, Toledo Ottawa Hills, 6-1, 170, sr.; Ryan Coyle, Cincinnati Country Day, 5-9, 170, soph.; Jamison Watts, New Paris National Trail, 6-0, 165, jr.; Justin Finkbine, New Madison Tri-Village, 6-5, 190, sr.;

P: Aiden Eifert, Maria Stein Marion Local, 5-10, 185, sr.; Eric Groesser, Sullivan Black River, 6-0, 195, jr.

Third Team Offense

QB: Evan Kreais, Bascom Hopewell-Loudon, 6-4, 170, jr.; Hayden Kuhn, Ashland Crestview, 6-0, 155, sr.; Nathan Boiarski, Orwell Grand Valley, 6-3, 190, sr.; Dylan Morton, Beaver Eastern, 6-0, 230, jr.; Jared Witherow, Malvern, 6-4, 180, soph.; Hobie Raikes, Worthington Christian, 5-9, 165, jr.; Preston Sellers, Dayton Christian, 5-10, 195, sr.

RB: Rocco Alfieri, Kirtland, 5-10, 180, jr.; Breckin Dugan, Elgin, 5-8, 140, sr.; Awesom Mitchell, North Lewisburg Triad, 5-11, 185, soph.; Kendall Luckett, Deer Park, 6-0, 200, sr.; Reed Wehr, New Madison Tri-Village, 5-7, 170, jr.; Ian Erb, Mineral Ridge, 6-1, 180, jr.

WR/TE: LeJon Woods, Garfield Heights Trinity, 5-9, 165, sr.; Robert Rogers, Orwell Grand Valley, 6-2, 175, jr.; Hunter Yates, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 170, jr.; Mason Book, West Jefferson, 6-2, 180, jr.; Tanner Printz, New Madison Tri-Village, 6-0, 160, jr.; Isaiah Jones, Brookfield, 6-4, 200, sr.; Jontrell Mixon, Youngstown Valley Christian, 6-4, 230, sr.

OL: Matthew Kahley, Kirtland, 6-0, 225, soph.; Brock Bushong, Carey, 6-3, 280, sr.; Elias Bazell, Coal Grove, 6-2, 230, sr.; Andrew Medinger, Rock Hill, 6-5, 330, sr.; Spencer Ebersbach, Newcomerstown, 6-0, 270, soph.; Hayden Krinn, Mount Gilead, 6-0, 240, jr.; Caleb Coolman, Dayton Christian, 6-3, 305, sr.; Wyatt Jones, Newton Falls, 6-3, 275, sr.

K: Frank Washburn, Columbia Station Columbia, 6-2, 180, sr.

Third Team Defense

DL: Will Bates, Kirtland, 5-10, 190, jr.; Angelo Rocco, Cuyahoga Heights, 6-0, 180, sr.; Luke Zody, Worthington Christian, 6-1, 240, sr.; Charles Naylor, Northmor, 6-0, 200, jr.;

LB: Rory Corrigan, Independence, 6-0, 210, sr.; JT Patrick, Castalia Margaretta, 6-0, 196, sr.; George Hulsey, Martins Ferry, 5-9, 180, sr.; Brayden Roth, Bellaire, 5-11, 180, sr.; James Ashton, Berne Union, 6-1, 207, sr.; Jack Rickert, Grandview, 5-11, 225, sr.; Shepard Snell, Cincinnati Country Day, 6-3, 175, jr.; Nathan Rohrman, Mineral Ridge, 6-1, 225, sr.

DB: Josh Nocella, Wellington, 5-9, 170, sr.; AJ Landon, Fairbanks, 5-11, 175, jr.; Hunter Fulk, Northmor, 5-10, 150, jr.; Kaden Rosebrook, Hamler Patrick Henry, 6-3, 190, Sr.; Blake Berrier, Bascom Hopewell-Loudon, 6-1, 170, jr.;

P: Clay Greuey, Beverly Fort Frye, 6-4, 205, jr.

Honorable Mention

QB: Ryan Croston, Andover Pymatuning Valley, 5-10, 180, jr.; Jake Heatherington, Bellaire, 6-2, 185, sr.; Clayton Miller, Beverly Fort Frye, 6-0, 180, soph.; AJ Bower, Northmor, 6-0, 175, soph.; Braydan Taylor, Grove City Christian, 6-2, 195, sr;  Lance Rickle, Kamryn Lohr, North Robinson Colonel Crawford, 5-11, 190, sr.; Zeke Cameron, Mogadore, 6-1, 170, jr.; Triston Valley, Mineral Ridge, 6-0, 185, sr.

RB: Trenton Barraza, Columbus Grove, 6-1, 174, soph.; Quinton Puckett, Huntington, 5-10, 155, sr.; Nathan Dreitzler, Frankfort Adena, 6-2, 190, soph.; Braylon Robertson, Paint Valley, 5-7, 215, soph.; Hudson Stalder, Nelsonville-York, 6-0, 180, sr.; Tev’n Williams, Martins Ferry, 5-10, 180, soph.; Austin Powell, Beverly Fort Frye, 5-8, 160, sr.; Garrett George, Mount Gilead, 5-11, 185, sr.; Gabe McGill, West Liberty-Salem, 5-9, 165, jr.; Cais Kingsley, West Alexandria Twin Valley South, 5-10, 165, jr.; Jack Hoel, Harrod Allen East, 5-8, 200, jr.; JeSean Lindsey, Youngstown Valley Christian, 5-8, 180, soph.; Kordell French, Rock Hill, 5-8, 155, sr.

WR/TE: Riley Dunbar, Metamora Evergreen, 6-5, 185, jr.; Chris Buchanan, Collins Western Reserve, 6-3, 170, sr.; Teagan Werner, Beaver Eastern, 5-9, 155, jr.; Max Frank, Glouster Trimble, 5-10, 170, jr.; OL: Dustin Lunsford, Coal Grove, 6-2, 270, sr.; Evan Fisher, Oak Hill, 6-2, 275, sr.; Dylan Phillips, Malvern, 6-2, 175, jr.; Carson Steinmetz, East Knox, 5-10, 165, sr.; Titus Gehret, Versailles, 6-0, 205, sr.; Craig Reed, West Salem Northwestern, 6-1, 170, sr.; Zach Frankford, Loudonville, 5-10, 180, sr.

OL: Kalen Skidmore, Bucyrus Wynford, 6-0, 255, jr.; Jared Trenner, Sarahsville Shenandoah, 5-9, 210, sr.; Kaleb Bailey, Beverly Fort Frye, 6-3, 252, sr.; Frank McClelland, Malvern, 6-5, 280, sr.; Lucas Littell, Bellaire, 6-0, 245, sr.; Colin McAvoy, Cardington, 6-0, 205, sr.; Christian Miller, Fairbanks, 5-9, 190, sr.; Tyler Richmond, Grove City Christian, 6-2, 315, sr.; Sean Roberts, New Paris National Trail, 6-0, 255, sr.; Paul Day, West Alexandria Twin Valley South, 6-1, 225, jr.; Wylie Harbour, West Liberty-Salem, 5-9, 250, sr.; Michael Warner, North Lewisburg Triad, 5-9, 250, sr.; Blake Weyant, New Madison Tri-Village, 6-1, 345, sr.; Matt Allomong, Carey, 6-4, 280, Jr.; Dallas McCracken, Hanoverton United, 6-5, 290, jr.; Evan Riffle, Ravenna Southeast, 6-4, 290, sr.; Connor Heater, Brookfield, 6-2, 255, sr.; Tyler Shellenbarger, Mogadore, 5-8, 250, sr.; T.J. Perkins, Canton Central Catholic, 5-9, 225, sr.

K: Braylen Kennedy, Harrod Allen East, 6-0, 135, sr.; Braxton Morton, North Robinson Colonel Crawford, 5-9, 150, jr.; Ryan Runyon, Malvern, 5-9, 150, jr.; Devin Holloway, Ashland Crestview, 5-10, 155, sr.

DL: Nathan Brodman, Carey, 6-4, 205, jr.; Aiden Behrman, Hamler Patrick Henry, 6-5, 170, sr.; Dillon Bryan, Columbus Grove, 6-0, 190, sr.; Will Nutter, Bascom Hopewell-Loudon, 6-3, 230, soph.; Brett Klaiber, Coal Grove, 6-2, 270, jr.; Dalton Black, Huntington, 6-2, 195, sr.; K.J. Reinsmith, Beaver Eastern, 6-4, 290, sr.; Maleek Williams, Nelsonville-York, 6-2, 215, sr.; Cole Wright, Glouster Trimble, 6-1, 220, jr.; Carter McConnell, Newcomerstown, 5-10, 185, soph.; Kyle Bossert, Malvern, 6-2, 245, jr.; Alex Reese, Martins Ferry, 6-5, 215, soph.; Graham Baker, Beverly Fort Frye, 5-10, 215, jr.; Wyatt Adams, Berne Union, 6-1, 180, sr.; Jacob Neighbarger, East Knox, 5-9, 185, sr.; Gage McQueen, West Alexandria Twin Valley South, 5-11, 250, sr.; Gage Summit, Carey, 6-0, 175, sr.; Drew Nero, Rootstown, 6-4, 225, sr.; Austin Wise, Atwater Waterloo, 6-2, 225, sr.; Micah Simpson, Loudonville, sr.; Colin Jones, 6-0, 215, Dalton, jr.

LB: Anthony Starr, Brooklyn, 5-10, 160, sr.; Nathan Patfield, Wellington, 5-9, 205, sr.; Kade Wireman, Harrod Allen East, 5-8, 155, sr.; Shawn Bailey, Ashland Crestview, 6-3, 180, sr.; Gabe Thew, North Robinson Colonel Crawford, 6-2, 210, sr.; Drew Seitz, Maria Stein Marion Local, 6-2, 225, sr.; Jagger Endicott, Bascom Hopewell-Loudon, 5-10, 175, sr.; Skyler Kidd, Rock Hill, 5-11, 200, sr.; Gavin Richards, Nelsonville-York, 5-9, 160, jr., Sr.; Lakota Davis, Lucasville Valley, 6-0, 225, sr.; Charlie Parry, Old Washington Buckeye Trail, 6-4, 185, jr.; Manny Walker, Malvern, 5-8, 145, jr.; Jacob Feldner, Sarahsville Shenandoah, 5-8, 180, jr.; Cayden Carroll, Grove City Christian, 5-9, 170, soph.; Josh Wilcoxon, West Liberty-Salem, 5-9, 185, soph.; Blake Hopkins, Sullivan Black River, 5-11, 185, jr.; AJ Bartolin, Brookfield, 6-1, 185, sr.; Kaiden Kirila, Brookfield, 5-11, 210, jr.; Mason Miller, Mineral Ridge, 6-2, 190, sr.

DB: Shep Halker, Columbus Grove, 5-9, 155, sr.; Nathan Buschur, Maria Stein Marion Local, 5-11, 170, sr.; Gavin Gipson, Coal Grove, 6-0, 175, jr.; Landen Inman, Nelsonville-York, 5-10, 160, soph.; Colt Buckle, Lucasville Valley, 5-11, 160, sr.; Weston Miley, Sarahsville Shenandoah, 6-3, 170, jr.; Baron Lucey, Martins Ferry, 5-9, 165, jr.; Terrin Frazier, Bellaire, 5-10, 150, sr.; Brandon Anderson, Deer Park, 5-9, 160, sr.; Ben Browning, New Paris National Trail, 5-10, 170, sr.; Cole Bishop, West Alexandria Twin Valley South, 6-0, 170, jr.; Justin Oliver, Dayton Christian, 5-9, 160, sr.; Devin Graham, Mogadore, 6-2, 155, jr.; Nolan Hartsel, West Salem Northwestern, 6-2, 205, sr.; Ethan Stutz, Dalton, 6-0, 175, sr.; Brett Carsone, Brookfield, 5-8, 170, jr.; Owen McDevitt, North Jackson Jackson-Milton, 5-9, 155, sr.; Dan Boron, Canton Central Catholic, 5-10, 170, jr.

P: Devon Dzik, Cuyahoga Heights, 5-9, 150, soph.; Drew DeWitt, New Paris National Trail, 6-4, 210, jr.; Eric Allison, West Alexandria Twin Valley South, 6-5, 175, sr.; Jackson Gregory, Van Buren, 6-3, 195, sr.; Luke DeAngelis, Rootstown, 6-3, 230, sr.

2022 Division VII All-Ohio Football Teams

 

Offensive Player of the Year: Connor Smith, Gibsonburg

Defensive Player of the Year: Levi Lyons, Danville

Coach of the Year: Jason Hale, Antwerp

First Team Offense

QB: Carson Altimus, Antwerp, 6-0, 170, jr.; Jake Pantelidis, Waterford, 6-1, 190, sr.; Cale Bender, Caldwell, 5-10, 165, jr.; Kabel Isaly, Hannibal River, 5-10, 160 jr.; Vinny Ballone, Lowellville, 6-4, 195, sr.

RB: Connor Smith, Gibsonburg, 5-8, 180, sr.; Quincey Crabbs, Norwalk St. Paul, 5-9, 185, sr.; Marshal Sayre, Caldwell, 5-10, 195, sr.; Mason Hackett, Newark Catholic, 5-8, 195, sr.; Alex Sanders, Upper Scioto Valley, 6-0, 190, jr.; Exzaviar Moody, Ansonia, 5-11, 195, sr.; Chase Eye, Windham, 5-11, 170, sr.

WR/TE: Aidan Morris, Pandora-Gilboa, 6-0, 170, jr.; Isaac Blair, Greenwich South Central, 6-1, 155, jr.; Caden Nester, Edon, 6-2, 185, sr.; Brody Lollathin, Hannibal River, 5-11, 180, sr.; Hyde O’Rielly, Fisher Catholic, 6-4, 172, soph.; Logan Eilerman, Fort Loramie, 6-4, 210, sr.

OL: Rylar Essinger, Arlington, 6-3, 244, sr.; Martin Myerholtz, Gibsonburg, 6-2, 215, sr.; Peyton Blue, Hannibal River, 6-1, 250, soph.; Levi Milledge, Mechanicsburg, 6-0, 200, sr.; Jacob Lauck, Lima Central Catholic, 6-2, 215, sr.; Nick Bormuth, McComb, 6-4, 260, jr.; Patrick Valent, Warren JFK, 6-4, 290, sr.

K: Elam Suter, Pandora-Gilboa, 5-10, 165, sr.

First Team Defense

DL: Kevin Smith, Upper Scioto Valley, 6-1, 310, sr.; Ben Haney, Bowerston Conotton Valley, 6-4, 222, sr.; Daymeon Pennington, Hamilton New Miami, 6-1, 265, sr.; Kendric Robinson, Antwerp, 6-6, 330, sr.; Carter Campbell, Portsmouth Notre Dame, 6-3, 190, sr.

LB: Andrew Swisher, McComb, 5-11, 180, sr.; Brandon Oldaker, Meigs Eastern, 6-3, 240, jr.; Colby Langley, Caldwell, 5-11, 195, sr.; Levi Lyons, Danville, 6-0, 210, sr.; Nathan Thiel, Ridgedale, 6-3, 185, jr.; Calvin Hoying, Fort Loramie, 6-3, 240, sr.; Wyatt Morris, Salineville Southern, 5-11, 155, sr.; Ambrose Hoso, Warren JFK, 5-11, 195, sr.

DB: Landon Brewer, Antwerp, 6-3, 180, jr.; David Homan, New Bremen, 6-0, 167, sr.; Kaiden Colopy, Danville, 6-0, 175, sr.; AJ Meyer, Norwalk St. Paul, 6-0, 185, sr.; Braylon Scalf, Delphos Jefferson, 6-0, 160, sr.; Thomas Valent, Warren JFK, 5-11, 185, sr.

P: Max Payne, Danville, 5-11, 215, sr.

Second Team Offense

QB: Drew Breitigam, Waynesfield-Goshen, 5-9, 140, jr.; Brogan Stephey, Minster, 6-1, 165, soph.; Caleb Maurer, Fort Loramie, 6-1, 170, sr.; Carson Parker, Lima Central Catholic, 6-2, 207, jr.; Caleb Hadley, Warren JFK, 6-2, 210, jr.

RB: Owen Berner, Defiance Ayersville, 6-0, 200, sr.; Ethan Luginbill, Pandora-Gilboa, 6-0, 210, sr.; Danny Blair, Fairfield Christian, 5-10, 175, soph.; Daniel Kamara, Springfield Catholic Central, 5-9, 170, jr.; Warren Shockey, Degraff Riverside, 5-9, 155, sr.; Colton Soukup, Salineville Southern, 6-0, 175, sr.

WR/TE: Corbin Toms, Lucas, 6-0, 164, sr.; Dalton Jordan, Waynesfield-Goshen, 5-10, 145, jr.; Elijah Brock, Shadyside, 6-5, 195, sr.; Grant Moore, Newark Catholic, 6-1, 175, sr.; Brady Bunofsky, Lowellville, 6-3, 200, sr.; Jackson Howdyshell, Cedarville, 6-2, 200, jr.

OL: Austin Miller, Antwerp, 5-9, 225, jr.; Will Fazekas, Fairport Harbor Fairport Harding, 6-3, 250, sr.; Jase Norman, Caldwell, 6-2, 275, jr.; Kyle Wright, Newark Catholic, 6-2, 210, sr.; Blaine Castle, Upper Scioto Valley, 6-5, 280, sr.; Kaleb Schindewolf, De Graff Riverside, 6-4, 260, sr.

K: JJ Viau, Fisher Catholic, 5-10, 158, sr.

Second Team Defense

DL: Wilson Grubb, McComb, 5-9, 170, jr.; Brayden Townsend, Ridgedale, 6-2, 185, soph.; Damian Bruns, Fort Loramie, 6-6, 215, jr.; Andy Silverthorn, Toronto, 6-6, 232, soph.; Dillon Looney, Danville, 6-0, 205, sr.

LB: Jackson DeBolt, Columbus Crusaders, 5-9, 170, jr.; Wyatt Russell, Pandora-Gilboa, 6-0, 220, sr.; Ty Lehnhart, Lucas, 6-0, 175, sr.; Weston McGuire, Defiance Ayersville, 6-0, 210, sr.; Abe McBee, Franklin Furnace Green, 5-10, 185, jr.; Gavin Douglass, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 6-0, 200, jr.; Demico Harris, St. Bernard-Elmwood Place, 5-6, 200, soph.

DB: Logan Toms, Lucas, 6-0, 179, jr.; Lane Cline, Waterford, 5-10, 160, sr.; Camden Glaser, McComb, 6-4, 175, sr.; Zaiden Fry, Sycamore Mohawk, 6-1, 175, sr.; Alex Herlan, Caldwell, 6-3, 175, soph.; Aidan Rossi, Warren JFK, 6-0, 180, sr.

P: Daniel Bolster, Steubenville Catholic Central, 6-2, 165, jr.

Third Team Offense

QB: Jared Griggs, Arlington, 5-10, 167, sr.; Jayden Roland, Mechanicsburg, 5-9, 175, jr.; Zeb Kinsey, Toronto, 6-3, 210, soph.; Miller Hutchinson, Newark Catholic, 6-3, 160, soph.

RB: Braxton Althauser, McComb, 5-10, 165, jr.; Evan Rice, Bowerston Conotton Valley, 5-11, 200, sr.; Greg Miller, St. Bernard-Elmwood Place, 6-1, 230, sr.; Ryan Carcelli, New Middletown Springfield, 5-8, 160, sr.; Dom Toto, Vienna Mathews, 5-7, 145, soph.

WR/TE: Kailen Butler, Mechanicsburg, 5-8, 155, jr.; Abe Delano, Defiance Ayersville, 6-3, 215, jr.; Billy Clouse, Tiffin Calvert, 6-3, 190, jr.; Seandelle Gardner, New Middletown Springfield, 5-9, 145, sr.; Anthony Lucente, Lowellville, 6-2, 205, sr.;

OL: Tyler Blanton, Franklin Furnace Green, 6-1, 245, sr.; Ivan Escamilla, Springfield Catholic Central, 6-1, 255, sr., Caleb Finney, South Charleston Southeastern Local, 5-11, 210, sr.; Roger Hoying, Fort Loramie, 6-0, 260, jr.; Max Silverthorn, Toronto, 6-6, 232, sr.; Kyle Crown, McDonald, 5-11, 265, sr.

K: Hunter Schaefer, New Bremen, 5-10, 193, sr.

Third Team Defense

DL: Keagan Jackson, Sciotoville East, 5-9, 165, sr.; Brayden Strawn, Hannibal River, 5-9, 200, sr.; Wes McKinley, Mt. Victory Ridgemont, 6-3, 235, sr.; Brady Clark, Defiance Ayersville, 6-3, 215, jr.; Donald Bailey, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-4, 215, sr.

LB: Ryan Lucas, Danville, 5-8, 195, sr.; Anthony Ibarra, Union City Mississinawa Valley, 5-11, 210, jr.; Matt Cira, Lima Central Catholic, 6-1, 185, sr.; Seth Thomas, Toronto, 6-3, 228, jr.; Ty Long, Hannibal River, 6-2, 195, sr.; Isaac Raterman, Fort Loramie, 6-4, 200, sr.; Rico Johnson, Cincinnati College Preparatory Academy, 5-10, 185, jr.; Lucas Datillo, New Middletown Springfield, 5-10, 217, sr.

DB: Mykell Andrews, Columbus Crusaders, 6-0, 190, jr.; Simon Godwin, De Graff Riverside, 5-6, 150, sr.; Gavin Murphy, Meigs Eastern, 6-3, 183, soph.; Josh Saunders, Symmes Valley, 5-8, 185, sr.; Jaelen Griffin, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-0, 175, soph.

P: Ashton Mullins, Mt. Victory Ridgemont, 6-5, 200, sr.

Honorable Mention

QB: Josiah Smith, Racine Southern, 6-0, 185, jr.; Logan Doughty, Corning Miller, 6-1, 155, soph.; Austin Baughman, Sciotoville East, 6-0, 155, sr.; Colin Jackson, Bridgeport, 6-1, 185, sr.; Jackson Pyles, Cedarville, 6-0, 170, jr.; Myles Platfoot, De Graff Riverside, 6-0, 175, jr.; Brandon Mitchell, Greenwich South Central, 6-0, 175, sr.; Andrew Smollen, Lucas, 6-1, 183, sr.; Jake Hoverstock, Jeromesville Hillsdale, 5-9, 155, sr.

RB: Dylan Taylor, Waterford, 5-10, 180, jr.; Rylee Barrett, Meigs Eastern, 5-8, 165, jr.; Nathaniel Brannigan, Franklin Furnace, 6-0, 200, jr.; Gavin Hart, Portsmouth Notre Dame, 6-0, 215, jr.; Landan Lodwick, Franklin Furnace Green, 5-9, 160, sr.; Zane Kinsey, Toronto, 5-10, 187, sr.; Andrew Kronenbitter, Millersport, 5-9, 155, sr.; Clay Padubny, Delphos St. John’s, 6-2, 215, sr.; Ben Burger, Norwalk St. Paul, 6-0, 175, jr.; Hayden Hiegel, Leipsic, 6-1, 180, sr.; Aiden Biederman, Waynesfield-Goshen, 6-3, 210, sr.; Colten Vanwinkle, Lewisburg Tri-County North, 6-0, 215, jr.; Antonio Smith, Warren JFK, 5-9, 185, jr.

WR/TE: Mason Heiss, Waterford, 6-0, 170, sr.; Tanner Sanders, South Gallia, 5-8, 160, soph.; Dylan Wheeler, Caldwell, 5-10, 170, sr.; Mason Aberts, Bridgeport, 5-9, 160, sr.; Weston Hartman, Zanesville Rosecrans, 6-3, 190, sr.; Sam Rauch, Fairfield Christian, 6-2, 210, sr.; Josh Flora, Cedarville, 6-0, 160, jr.; Christian McGee, Fort Loramie, 6-3, 170, sr.; Carter Kiess, Edon, 6-0, 160, sr.; Parker Moore, Antwerp, 5-10, 150, sr.; Dylan Seison, Portsmouth Notre Dame, 6-1, 155, sr.

OL: Tom Miller, Ashtabula St. John, sr.; Braden Hagemier, Pandora-Gilboa, 6-0, 250, sr.; Chase Rospert, Norwalk St. Paul, 5-8, 175, sr.; Chase Dunson, Waynesfield-Goshen, 5-11, 220, sr.; Seth Archer, Caldwell, 6-2, 265, sr.; Robert Myer, Bowerston Conotton Valley, 5-11 220, sr.; Landen Lydick, Woodsfield Monroe Central, 6-2, 200, jr.; Chase Baldwin, Cedarville, 6-0, 265, jr.; Chris’Jen Dickey, Cincinnati College Preparatory Academy, 5-10, 250, jr.; Jason Stover, Ansonia, 5-9, 250, sr.; Cam Waugaman, Gibsonburg, 6-4, 290, sr.; Tyler Shipman, Lima Central Catholic, 6-2, 225, sr.; Landon Randolph, Meigs Eastern, 6-2, 215, sr.; Payton Hersman, 6-1, 285, sr., Salineville Southern; Anthony Paolella, Windham, 5-10, 235, jr.

K: Aidan Culler, Lucas, 6-1, 183, Jr.; Hayden Wilcoxen, Meigs Eastern, 5-8, 140, fr.; Paisley Sidwell, Caldwell, 5-7, 120, jr.; Tyler Young, Springfield Catholic Central, 5-10, 175, sr.; Sarosh Sheth, Warren JFK, 5-8, 155, sr.

DL: Logan Risner, Norwalk St. Paul, 6-0, 195, Sr.; Maverrick Piotrowski, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-10, 170, jr.; Landon Flaherty, Waterford, 6-2, 200, sr.; Ethan Crock, Caldwell, 6-2, 185, soph.; Ethan Carpenter, Caldwell, 5-8, 210, sr.; Kaden Johnson, Hannibal River, 5-11, 230, jr.; Ethan Geiger, Cincinnati Miami Valley Christian Academy, 6-3, 250, sr., Eyan Hackler, Ansonia, 5-7, 210, sr.; Trent Trobridge, Union City Mississinawa Valley, 5-9, 170, jr.; Omarion Turnage, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-3, 275, sr.; Tanner Vorhees, Delphos Jefferson, 5-10, 195, sr.; Abram Rivera, Warren JFK, 5-11, 210, sr.; Vinny Perry, Lowellville, 5-11, 225, jr.; Vinnie Woods, New Middletown Springfield, 5-9, 200, sr.; Joe Linkesh, Vienna Mathews, 6-1, 220, soph.

LB: Jace Margraf, Sycamore Mohawk, 5-8, 165, sr.; Andy Meyer, Norwalk St. Paul, 6-0, 185, sr.; Braden Kiesel, Greenwich South Central, 5-10, 185, sr.; Zak Hambor, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-10, 168, sr.; Derek Griffith, Racine Southern, 6-1, 190, jr.; E.J. Siders, South Gallia, 6-1, 190, jr.; Dalton Phillips, Woodsfield Monroe Central, 5-10, 180, jr.; Joey Bugaj, Bridgeport, 5-8, 160, sr.; Lane Poland, Mechanicsburg, 6-1, 160, sr.; Darrien Stapleton, Springfield Catholic Central, 5-11, 180, jr.; Nate Boerger, Fort Loramie, 5-11, 190, sr.; CJ Wilt, South Charleston Southeastern Local, 5-10, 175, jr.; Montana Pierce, McComb, 5-9, 170, Sr.; Ethan Frankhouser, Lima Central Catholic, 6-1, 185, sr.; Jack Eye, Windham, 6-0, 185, so.; Santino Rivera-Ocasio, Lowellville, 5-10, 170, jr.; Wyatt Kuboff, New Middletown Springfield, 5-8, 175, soph.; Logan Corson, Vienna Mathews, 5-11, 180, sr.; Danny Gray, McDonald, 5-9, 180, sr.; Braylen Jarvis, Jeromesville Hillsdale, 6-1, 185, jr.

DB: Jimmy Severino, Ashtabula St. John, 5-9, 137, sr.; Josh Saunders, Symmes Valley, 5-8, 185, sr.; Kam Wright, Bowerston Conotton Valley, 5-8, 138, fr.; Lucas Cox, New Matamoras Frontier, 5-9, 155, sr.; Kenton Renicker, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-8, 140, jr.; Dom Bouscher, Toronto, 6-1, 181, jr.; Noah Kroger, Cincinnati Miami Valley Christian Academy, 6-1, 150, jr.; Elijah Snow, Cincinnati Miami Valley Christian Academy; 5-8, 165, sr.; Jake Vermillion, Arlington, 5-7, 145, sr.; Jayden Elliott, Waynesfield-Goshen, 5-8, 160, sr.; Toby Schrader, East Canton, 5-10, 145, sr.;  Michael Ballone, Lowellville, 5-9, 150, jr.; Sean Guerriero, New Middletown Springfield, 6-0, 170, jr.; Luke Ramsey, Berlin Center Western Reserve, 6-0, 165, sr.; Max Vesper, Jeromesville Hillsdale, 5-10, 175, sr.

P: Hayden Zeller, New Bremen, 6-5, 187, jr.; Caiden Allen, Plymouth, 6-1, 165, sr.; Fred Bolchalk, Warren JFK, 5-10, 160, soph.

I attended Malone College to pursue a Journalism career in Politics...I have found that writing about Sports is a lot more fun! I am an avid NBA, MLB & NFL fan. Find me on Twitter @nats_sportschat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 
Advertisement

Facebook

Archives

Categories

Show Your Team Spirit

NEO Sports Insiders Newsletter

Sign up to receive our NEOSI newsletter, and keep up to date with all the latest Cleveland sports news.

Recent Comments

Meta

More in High School