Connect with us

High School

2017 OHSAA Northeast Ohio Baseball Brackets

Division I

Canton Region

Euclid District

*All first round games on 5/11*

*All games in first two rounds at 4:30 pm*

#9 Riverside at #8 Lakeside (winner plays at #1 Mayfield 5/12)

#12 Glenville at #5 Willoughby South (winner plays at #4 Eastlake North 5/12)

#10 Brush at #7 Madison (winner plays at #2 Chardon 5/12)

#11 Euclid at #6 Cleveland Heights (winner plays at #3 Mentor 5/12)

District Semifinals: 5/18 at Euclid High School 4 pm and 6 pm

District Final: TBA at Euclid High School

Hudson District

*All first round games on 5/11*

*All games in first two rounds at 4:30 pm*

#9 Maple Heights at #8 Bedford (winner plays at #1 Solon 5/12)

#12 John Adams at #5 Twinsburg (winner plays at #4 Nordonia 5/12)

#10 John Hay at #7 Shaker Heights (winner plays at #2 Aurora 5/12)

#11 John F. Kennedy at #5 Kenston (winner plays at #3 Hudson 5/12)

District Semifinals: 5/18 at Hudson High School 4 pm and 6 pm

District Final: 5/19 at Hudson High School 4:30 pm

Struthers District

*All first round games on 5/11*

*All games in first two rounds at 4:30 pm*

#9 Warren Harding at #8 Cuyahoga Falls  (winner plays at #1 Kent Roosevelt 5/12)

#5 Austintown-Fitch at #4 Walsh Jesuit (winner plays winner of Kent Roosevelt’s game in district semifinal)

#10 Akron North at #7 Ellet (winner plays at #2 Howland 5/12)

#11 Akron East at #6 Stow (winner plays at #3 Boardman 5/12)

District Semifinals: 5/18 at Cene Park 4 pm and 6 pm

District Final: 5/19 at Cene Park 5 pm

Canton District

*All first round games on 5/11*

*All games in first two rounds at 4:30 pm*

#9 Wooster at #8 Dover (winner plays at #1 Massillon Jackson 5/12)

#5 Louisville at #4 Massillon Washington 5/12 (winner plays winner of Jackson‘s game 5/18)

#10 Uniontown Lake at #7 Massillon Perry (winner plays at #2 Green 5/12)

#11 Canton McKinley at #6 GlenOak (winner plays at #3 Hoover 5/12)

District Semifinals: 5/18 at Thurman Munson Stadium 2 pm and 5 pm

District Final: 5/19 at Thurman Munson Stadium 4:30 pm

Canton Regionals

Regional Semifinals: 5/25 at Thurman Munson Stadium 2 pm and 5 pm

Regional Final: 5/26 at Thurman Munson Stadium 6 pm

Bowling Green/Parma Region

Strongsville District 

*All first round games on 5/11*

*All games in first two rounds at 4:30 pm*

#9 Rhodes at #8 Garfield Heights (winner plays at #1 Strongsville 5/12)

#12 Max Hayes at #5 Normandy (winner plays at #4 Lakewood 5/12)

#10 Lincoln West at #7 Valley Forge (winner plays at #2 St. Ignatius 5/12)

#11 John Marshall at #5 Parma (winner plays at #3 St. Edward 5/12)

District Semifinals: 5/18 at Strongsville High School 2 pm and 4:30 pm

District Final: 5/19 at Strongsville High School 4:30 pm

Lorain District

*All first round games on 5/11*

*All games in first two rounds at 4:30 pm*

#9 Westlake at #8 North Olmsted (winner plays at #1 Amherst Steele 5/12)

#5 Elyria at #4 Midview 5/12 (plays winner of Amherst‘s game 5/17)

#10 Lorain at #7 Olmsted Falls (winner plays at #2 Avon 5/12)

#11 North Ridgeville at #6 Avon Lake (winner plays at #3 Berea-Midpark 5/12)

District Semifinals: 5/17 at Lorain Pipe Yard 4 pm and 6:30 pm

District Final: 5/18 at Lorain Pipe Yard  5 pm

Barberton District

*All first round games on 5/11*

*All games in first two rounds at 4:30 pm*

#9 Copley at #8 Wadsworth (winner plays at #1 Brunswick 5/12)

#5 Firestone at #4 Hoban 5/12 (winner plays winner of Brunswick‘s game 5/18)

#10 Barberton at #7 Medina (winner plays at #2 Highland 5/12)

#11 Garfield at #6 Brecksville-Broadview Heights (winner plays at #3 North Royalton 5/12)

District Semifinals: 5/18 at Barberton High School 4:30 pm

District Final: 5/19 at Barberton High School 4:30 pm

Bowling Green/Parma Regionals

Regional Semifinals

*Both games at 5 pm 5/25*

Bowling Green Champ vs. Strongsville Champ at Bowling Green State University

Lorain Champ vs. Barberton Champ at Tri-C West

Regional Final: 5/26 at Tri-C West 5 pm

Division I Final Four

State Semifinals 6/2

Cincy Champ vs Canton Champ at Huntington Park 4 pm

Bowling Green/Parma Champ vs Dublin Champ at Huntington Park 7 pm

State Championship 6/3

Huntington Park 7 pm

**Continue to next page for Division II**

Pages: 1 2 3 4

Matt Medley is co-editor at NEO Sports Insiders, covers the Cleveland Cavaliers, Cleveland Indians and high school sports in Northeast Ohio. Follow @MedleyHoops on Twitter for live updates from games.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

Facebook

Show Your Team Spirit

Cleveland Browns Jerseys

Archives

Categories

Meta

More in High School